Přehled nejznámějších optických konektorů
SC
Používá se jak pro MM, tak pro SM vlákna. Posledních deset let je to u nás nejpoužívanější konektor pro instalace LAN s použitím MM vláken. Nejrozšířenější konektor pro použití s technologiemi 100Base-FX (fast Ethernet). Prakticky všechna zařízení ho podporovala. Příchodem Gbit prvků s SFP moduly mini GBIC je zatlačován konektorem typu LC.
(EN61754-4)
ST
Bajonetový typ konektoru s dlouhou ferrulí vyvinutý společností AT&T. Koncem devadesátých let to byl u nás nejmasověji používaný konektor pro instalace převážně M vláken pro technologii 10Base-FL a 100Base-Fx. Konektor je trochu záludný a díky pružině která tlačí vnitřek konektoru ven nemáte nikdy stoprocentní jistotu, že konektor správně dosedl do spojky. Dnes se již používá méně.
FC
Vyvinut společností Amphenol Fiber Optic Products. Na přichycení konektoru ke spojce používá závit. Na začátku 90. let to byl u nás asi nejpopulárnější a nejpoužívanější konektor pro instalaci SM vláken. Postupně byl vz této sféry vytlačován jinými typy konektorů. Posledních deset let se u nás v sektoru IT používá spíše sporadicky.
(IEC 60793-2), (ČSN EN50377-2-1)
SMA 905 a 906
Počátkem devadesátých let to byl u nás asi nejpoužívanější konektor hlavně pro MM vlákna. Posledních deset let se prakticky nepoužívá.
D4
U nás nepříliš známý a rozšířený konektor. Můžeme se s ním však setkat u zařízení pro bezpečnostní aplikace jako jsou převodníky ke kamerám atd...
DIN
U nás nepříliš známý a rozšířený konektor. Můžeme se s ním však setkat u zařízení pro bezpečnostní aplikace jako jsou převodníky ke kamerám atd...
SFF konektory (Small-Form-Faktor)
E2000/LX.5
Asi nejstarší a nejznámější z těchto typů SFF konektorů (duplexní konektivita zabere prostor stejně velký jako RJ-45 a používá ferrulli o průměru 1,25 mm. Známý i pod názvem LX.5. Používá se jak pro MM, tak pro SM vlákna. Vypadá jako mini SC konektor a velmi snadno se s ním zachází díky jeho pojistnému klipu. Konektor obsahuje intgrovanou krytku, která po vytažení zakryje ferruli a chrání jí tak před prachem a poškrábáním.
(EN 61754-23), (ČSN EN 61754-23)
LC
Vyvinulo AT&T jako variantu SFF konektoru. Příchodem Gbit prvků se stává jedním z nejpoužívanějších konektorů také díky podpoře společnosti Cisco. Jeho velikost je poloviční než SC konektoru, takže do formátu SC spojky se vejde duplexní modul. Tuto spojku mužete vidět na obrázku. Existuje i dvojitou duplexní spojka (quad), která má stejný formát jako duplexní spojka SC. Používá ferrulli o průměru 1,25 mm.
(EN61754-20)
MTRJ
SFF typ vyvinutý společností AMP, který je také hojně nabízen výrobci aktivních prvků. Je pouze duplexní a používá se pouze pro MM vlákna. Jedná se o dva konektory pasující do sebe. Konektor má dva piny a jeho protikus má dvě dírky. K jejich spojení slouží MTRJ spojka, který je designovaná tak, aby nemohlo dojít ke spojení dvou nesprávných konektorů. Z formátu těchto konektorů vzešly konektory pro ribbonová vlákna (MTO/MTP) viz dále.
(EN61754-18)
OPTI-JACK
Řešení duplexního konektoru SFF od společnosti Panduit. Panduit jí používá ve svých modulárních systémech. Tento typ konektoru se příliš neujal. Obsahuje dvě ferrule 2,7 mm. Je to pouze duplexní typ.
VF-45
Další z SFF konektorů, tentokrát z dílny 3M. Cílem byla snaha vytvořit velmi levný optický systém a použít ho na aplikace typu FTTD. Nabídku doplňují levné síťové karty do PC s tímto systémem ukončení. Přes tyto klady se system nijak masově nerozšířil přestože jej má spoustu výrobců akt. prvků jako možnou variantu. Je to jeden z nejstarších SFF konektorů. Zvláštností je propojení konektoru a zásuvky se děje dotykem vláken zalomených pod úhlem asi 7°. Vlákna jsou lehce ohnutá a drží v drážkách. Konektor i zásuvka jsou chráněny krytkou. Je to pouze duplexní typ.
MU
SFF konektor vyvinutý společností NTT, známý také pod názvem Mini SC., kterému se velmi podobá, ovšem v poloviční velikosti. V našich krajích je tento typ spíše exotickým, ale třeba v Japonsku je velmi oblíben. Používá se převážně pro SM vlákna. Varianta simplex i duplex.
MTO/MTP pro Ribbonová vlákna
Tento typ konektorů vychází z modelu MTRJ, má stejný tvar, velikost, způsob zapojení, stejné dva piny v "samčím" konektoru a v protikusu dvě dírky. Slouží pro ukončení 4 - 24 vláken. Vlákna však nejsou uložena ve dvou pinech (ve skutečnosti 0,7 mm ferrule) ale v drážkách uprostřed konektoru. Ferrule slouží pouze k bezpečnému spojení obou konektorů a přesnému navedení vláken proti sobě. Typické použití je ve velkých datových centrech, kde tento typ koncentruje až 12x vyšší kapacitu ve stejném prostoru než ostatní typy. Tento typ se také používá pro některé typy aktivních prvků s vysokou redundancí pro některá bezpečnostní bezpečnostní řešení. Používá se pro MM i SM vlákna. Konektor MTP je určen pro plochý (Bare) ribbonový kabel, konektor MTO je určen pro kulatý plášť.
(EN 61754-7), (ČSN EN 61754-22)
Typů konektorů je samozřejmě mnohem více, ale volili jsme ty, které jsou u nás známé, nebo byly v historii hodně používané. Nejsou zde třeba konektrory pro FDDI nebo ESCON, ale ani mini-BNC a jiné. Popis většiny optických konektorů lze nalézt v normě IEC 61754 včetně dodatků.